Yılanlar Hakkında Bilgi

Yılan

Yılanın vücudu uzun ve silindir biçimindedir. Omurgalı canlılardır ve hareket ederken bu kemikleri sayesinde hızlıca yol alabilirler.

Yılanların ciltleri pullar ile kaplıdır ve hepsinin rengi ve deseni farklıdır. Boyutları yaşadıkları yere ve türüne göre değişiklik gösterir.

Yılanların bazıları çok zehirlidir. Bazıları zehirsiz ve belli yılan türleri zehirleri olsa da avlarına dolanıp boğarak öldürmeyi tercih ederler.

Yumurtlama yöntemi ile çoğalan yılan gene türlerine göre yumurtalarının üzerinde kuluçkaya yatanları olduğu gibi bazıları güvenli gördükleri yere yumurtalarını bırakır.

Yılanların çene yapıları çok güçlü ve gevşektir. Kendilerinden kat kat büyük bir canlıyı yutabilirler. Yılanların vücudu uzun olduğu için akciğer, böbrek gibi organları arka arkaya sıralanmaktadır.

Yılanlar sıcak iklim canlılarıdır. Hemen her bölgede görülebilen yılan sadece buzulların olduğu kutup bölgesinde yaşayamazlar.

Yılanların gözleri çok iyi göremez, zaten çok iyi görmeye de ihtiyaçları yoktur. Çünkü yılanların çenelerinin altında delikler vardır ve bu delikler topraktaki titreşimleri hissetmelerini ve kendilerini tehlikeden korumak ya da avlarını yakalamak için kullanırlar.

Yılanlar yılda birkaç kere deri değiştirirler. Bu dönemde matlaşan deriden kurtulmak için kimsenin olmadığı saklanacakları bir bölge bulan yılan; birkaç gün içinde deri değişimi yapar ve yeni parlak derisi ile avlanmaya çıkar.

Yılanlar; fare, tavşan ve küçük sürüngenler ile beslenirler.

İnsanların olduğu bölgede yaşamayı sevmeyen yılan aç kaldığında en yakın yerleşim yerine gelir ve özellikle köylerdeki kümes hayvanlarını telef eder. Kuş, tavuk, horoz ve tavşan gibi canlılar ile beslenmeye çalışır.

Yılan ile mücadele oldukça zordur ve konusunda deneyimli ilaçlama firmaları ile iletişimi geçmek sizin bireysel uğraşmanız sağlığınızı tehlike atacağından dolayı böcek ilaçlama servisleri ile görüşerek yardım alabilirsiniz.

 

 

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir