Tahtakurusu ile mücadele

Tahtakurusu oval, yassı,  2 – 5mm boyunda, pas kırmızısı rengindedir. Eğer tahtakurusunu öldürürsek kan çıkar ve pis kokar. Tahtakurusu hiç beslenmeden 550 gün yaşayabilirler.

Tahtakurusu 200e yakın yumurta yapar ve bu yumurtaları, insanların yaşadığı yatak odalarına, dolap içlerine, çekyat, karyola kenarlarına, duvar yarıklarına bırakırlar. İnsanları ısırırlar ve ağırlıklarının 5 –6 katı kan emerler. Tahtakurularının emdikleri yer kızarır, kaşınır ve biraz şişer. Geceleri aktiftirler ve insanı uykuda ısırırlar. Evden eve geçmesi gayet kolaydır. Tahtakurusunun bulaştırdığı hastalıklar şunlardır; Bacillus anthracis, B Pasteurella pestis, allerjik reaksiyonlar M.Leprae, Recurrentin.

Tahtakurusu ile mücadelede neler yapılmalıdır?

Tahta kursu ile mücadele etmek bireysel olarak çok zordur. Bu yüzden tahtakurusu ile mücadele etmek yerine bir ilaçlama firması aranmalıdır. Tahtakurusunun yuvaları dikkatle ilaçlanırsa kolayca yok edilir. Tahtakurusu ile mücadelede, profesyonel firmalar tarafından, böcekleri saklandıkları yerlerden çıkarıcı, kalıcı ve etkisi uzun süren ilaçlar ile ilaçlanmalıdır.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir