Kokulu Sıvı İlaçlama

sivi ilaclamaİlaçlama yöntemleri bir çok değişik şekilde yapılmaktadır. Ancak bunların içerisinde en çok bilinen ilaçlama yöntemi kokulu sıvı ilaçlama şeklidir. Bu ilaçlama yöntemi iki şekilde uygulanır. ULV denilen özel bir ilaçlama aleti ile buharlama şeklinde ilaçlama yapılacak mekanda iğne deliğine kadar her noktaya ulaşan bu yöntem ile mekan  içerisinde bulunan tüm böceklerin ölümü gerçekleşmiş olur. Diğer bir ilaçlama tekniği ise pompa yardımı ile yapılan ilaçlama şeklidir. Bu ilaçlama şekli ile sadece hedef noktalara böceğin geçebileceği bölgelere ilaçlama uygulanır. İlaçlama alanın her bölgesine ilaç nüfus etmez.

Sıvı kokulu ilaçlama yapılması durumunda alanın en az iki saat kadar kapalı kalması gerekmektedir. İlacın kuruması ve her bölgede çökme süresi iki saat olduğu için alanda bulunan böceklerin anında ölümü gerçekleşmektedir. Sonrasında ortaya çıkan saklanan böcekler ise ilaç ile temas etmesi durumunda ölümleri gerçekleşmiş olacaktır. Sıvı ilaçlama alana uygulandıktan iki saat sonra içeri giriş sağlamadan yarım saat kadar iyice havalandırılmalıdır. Havalandırılma işleminden sonra mekana giriş sağlanmalıdır.

Sıvı kokulu ilaçlama öncesinde mekanda amblajı açık gıda malzemesi bırakılmamalıdır. Üzeri mutlaka bir ambalaj ile kapatılmalıdır. İlaçlama yapılacak mekanda bulunan mobilyalardan duvara dayalı olanların en azından 5 cm kadar öne alınması gerekmektedir.

İlaçlama işlemi gerçekleştikten sonra alanda en az 6 gün kadar dip köşe ıslak temizlik yapılamaması gerekmektedir. İlaçlama yapıldıktan sonra mutfakta bulunan bardak, kaşık, çatal gibi aletler yıkanarak kullanılmalıdır.

Eğer evde evcil hayvan var ise mutlaka veterinere götürerek kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Evde ilaçlama sırasında kaldırılamayacak durumda olan akvuryum var ise mutlaka üzeri kapatılmalı ve ıslak bir havlu ile örtülmelidir.

Evde bulunan bir bebek var ise ilaçlama sonrasında bebeğim bütün kullanığı ürünler, kıyafetleri, çarşafları ve oyuncakları yıkanıp kullanım sağlanmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir