Haşere İlaçlama

bocek-ilaclama-servisi-1

Haşere ilaçlama

yaşam alanlarını insanlara, evcil hayvanlara, gıda ya da tüketim maddelerine birçok şekilde zarar verebilen haşere türlerinden temizlemek adına yapılan mücadele yöntemidir.  Haşereler genellikle sıcak iklimlerde ve bölgelerde görülmesine karşın soğuk alanlarda da ortaya çıkabilirler. Bu canlıların bir kısmı et obur bir kısmı ise ot oburdur.

Haşerelerin verdikleri zararlar başta sağlık alanını kapsar. Genellikle pis ortamlarda bulunduklarından taşıdıkları mikropları ısırarak ya da yiyecek vb. yerlerin üzerine salgılarını bırakmak yolu ile insanlara bulaştırırlar. Veba, humma, tifo vb. birçok ölümcül ve salgın hastalık haşere ve türleri ile insanlara geçmektedir.  Bunun dışında yılan benzeri bazı böcek türlerinin de salgıları zehir dışından insanlar bu zehirden etkilenerek rahatsızlanır hatta ölüm riski ile bile karşı karşıya gelebilir. Açık alanlarda yapılan haşere ilaçlama sayesinde kene, akrep, zehirli örümcek, yılan vb. haşerelerin zararlarını önlemek mümkündür. Bunun dışında küçük bünyeye sahip olmalarına karşın hamamböceği, bit, kalorifer böceği gibi haşerelerde sağlık tehdidi olarak aynı ölçüde sakınılması gereken haşerelerdir.

Tüm haşereler son derece hızlı üreme özelliğine sahiptir. Bazıları doğruma bazıları yumurtlama yöntemi ile çoğalır ama neredeyse hepsi yılda birkaç kere yavrular ve her defasında onlarca hatta yüzlerce yavru dünyaya getirebilir. Bu nedenle yaşam alanınıza bir kere giren haşerenin üreyip alanınızı istila etmeden önce tespit edilerek yok edilmesi çok zordur. Özellikle haşerelerin gündüzleri ortaya pek çıkmadıkları geceleri ise avlanmak için yuvalarından çıktıkları düşünüldüğünde fark edilmelerinin ne kadar zor olduğu daha net anlaşılır. Tüm bu nedenlerden dolayı haşereler ile kişisel çabalarla başa çıkılması imkansızdır. Onlardan kurtulmanın en etkili yolu da haşere ilaçlama firmalarından yardım almaktır.

Böcek ilaçlama yanlış yöntemler ya da ilaçlar kullanıldığında etkisiz olabileceği gibi insanların sağlığını da tehlikeye atabilir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı haşere ilaçlama işini yapan kişileri öncesinde eğitime tabi tutarak sonrasında da denetleme yöntemi ile kontrol altında tutmaktadır. Haşere ilaçlama işlemini yapacak firmaların kullandıkları ilaçlar da bakanlıktan onaylı olmalıdır. İlaçlama yaptırmak isteyenler de seçecekleri firmanın yasal bir ilaçlama firması olduğundan emin olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir