Ev İlaçlama

ev-ilaclamaEv ilaçlama ailemiz ve sevdiklerimizle huzur ve mutluluk içinde yaşadığımız alanları sağlıklı kılmak için evlerde yapılan ilaçlamadır. Evlerde en fazla görülen haşere ve türleri karınca, hamamböcekleri, kalorifer böcekleri, örümcekler ve ev fareleridir.  Her ne kadar boyutları küçük olarak düşünülse de bu canlıların verdikleri zararlar son derece büyüktür.  Yeryüzünde milyondan fazla türü olan böceklerin ve fareler ekseri kanalizasyonlardan gelerek apartmanlara girer buradan da ev içi tesisatlardan ya da açık kalan cam, kapı aralıklarından yahut duvar çatlaklarından evlerin içine kadar ulaşırlar. Geldikleri yerlerin pisliklerinden kaynaklanan mikropları da böylece evlere taşıyan böceklerden ancak  ev ilaçlama yaptırılarak kurtulmak mümkün olabilir.  Böcekler salgıladıkları sıvı ile dolaştıkları yerlere vücutlarında barınan mikropları bırakır ve insanlara geçen bu mikroplar insanların tifüs, humma gibi hastalıklara yakalanmalarına neden olurlar.

Ev ilaçlama yalnız böceklerin değil farelerinde evlerden temizlenmesini sağlar. Ev fareleri küçük ebatlarda olur ve evlerde mutfak yakınlarında saklanarak yiyecek maddelerine dadanırlar. Böylece insanların hem sağlığına hem de maddi açıdan varlıklarına zarar verirler. Yalnız ev fareleri değil, çok daha büyük ve tehlikeli kanalizasyon fareleri yani sıçanlarda zaman zaman evlere girebilmektedir.  Sıçanlar diğer böcek ve fare türlerine göre saldırgan canlılardır. Bu nedenle son derece tehlikelidirler. Fareler için yapılacak ev-ofis ilaçlama püskürtme yöntemi ile ve kokulu ilaçlar kullanılarak yapılan ilaçlamadır. Bu ilaçlama yönetimde ilaçlanan alanda kimsenin bulunmaması gerekir. İşlemi yapacak personelde koruyucu giysiler ve maske kullanmalıdır. Alana insanların yeniden girmesi için ise birkaç saat boyunca ortam havalandırılmalıdır.

Bunun dışında yapılan ev ilaçlama uygulamaları ise jel ve kokusuz ilaçlama yöntemleridir.  Bu ilaçlama yöntemlerinden en pratik olanı bir temizlik ve ortamın terk edilmesi gerekmediğinden jel ilaçlamadır. Ancak yalnızca hamamböceği vb. böcek türleri için kullanılabilmektedir. Ve diğer ilaçlama yöntemlerine göre biraz daha maliyetlidir.  Ancak böceklerin  insan sağlığına verdikleri zarar ya da gıda maddesi ve ev eşyalarına verdikleri zararlar düşünüldüğünde  ilaçlama mutlaka yaptırılması gereken bir işlem olarak kabul görmektedir. İlaçlama yapacak firmanın yasal bir firma olmasına dikkat edilmelidir.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir