Bit İlaçlama

Bit
Bit

Bit canlıların kanı ile beslenen, adını duyduğumuz anda dahi kaşınmamıza neden olan parazitlerdendir. Çok küçük yapılı olup, yaklaşık 2 ile 5 mm arasında değişen boylara sahip olan bitlerin 3 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar baş biti, vücut biti ve kasık bitleridir. Bit memeli hayvanların ve insanların vücutlarındaki kanlarını emerek beslenmesini sağlar. Günde ortalama 3-4 kere kan emen bitlerin ergin olanları beslenmeden uzun süre yaşayabilir. Bit yumurtasına sirke adı verilir. Bitler yumurtalarını insanların saç diplerine bırakırlar. Bitlerin bıraktıkları bu yumurtalar insanların saç diplerinde şiddetli kaşınmalara neden olur. Bit yumurtasının yapışkan özelliği nedeni ile kıl diplerine rahatlıkla tutunabilirler. Bit sirkeleri yaklaşık 2 hafta içerisinde yumurtadan çıkarak, yaklaşık 15 gün içinde olgunlaşırlar.

 

Değişik renklerde olan bitler, genellikle insanların kulak arkalarında veya ense bölümlerinde bulunan kıllar arasında yaşarlar. Kasık bitleri ise insanların kasık bölümlerinde ve kasık kıllarına yerleşerek yaşayan bir bit türüdür. Vücut biti saç bitlerine oranla daha büyüktür. Vücut biti yumurtalarını insanların çamaşırlarının arasına bırakır. Bitlerin tümü ortak yaşam alanlarından ve şahsi eşyaların başkaları tarafından kullanılması ile bulaşır. Bitler çok hızlı bulaşan parazitlerdir. Özellikle okullarda ve toplu yaşam alanlarında çok hızlı bir şekilde kişiden kişiye geçer.

Bit şiddetli kaşıntı, deride kararma ve lekelere neden olur. Bitlerin sebep oldukları hastalıklar basite alınmayacak kadar tehlikeli hastalıklardır. Bu hastalıklarından bazıları tifüs ve humma gibi hastalıklardır. Bitten korunmak için başkalarının özel eşyalarını kullanmamaya dikkat etmek ve doktor tavsiyeli ilaçlar kullanmak gereklidir. Saçlarınızı bitten arındırdıktan sonra yapılması gereken evinize bit ilaçlaması yaptırmaktır. Bit ilaçlama, ilaçlama şirketlerinin yapması gereken bir uygulamadır. Kesinlikle bireysel olarak yapılmamalıdır. Uygar ilaçlama şirketimiz, bit ilaçlama ve her türlü haşere ilaçlamalarında hizmet vermektedir.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir