Ankara Pire İlaçlama


Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi durumunda olan Ankara, Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri ve dünyanın en kalabalık otuz sekizinci kentidir. 13 Ekim 1923’te Ankara, Mustafa Kemal Atatürk tarafından başkent ilan edilmiştir. İl nüfusu 4.641.256 kişi olan Ankara sürekli göç almaya devam eden kentlerdendir. Ankara’da hizmet vermekte olan firmamız siz değerli müşterilerimize kaliteli ve güler yüzlü hizmet vermek için hizmetinizdeyiz.

Pire Nedir ?

Pire genelde siyah renkte olup zıplayarak hareket eden haşere türüdür. Pirenin ayakuçları tırtırlı olup, konduğu cisme çok sıkı bir şekilde tutunur. Pirenin vücudu yanlardan basıktır ve vücut derisi çok sağlamdır. Bu özelliği ile küçük deliklerden bile kolaylıkla geçebilir. Ortalama 8-10mm arasında olan pirelerin, doğal yaşam süreleri yaşadıkları canlıya göre, birkaç haftadan başlayarak bir yıla kadar devam eder.

Pire insana bulaştıktan sonra direk olarak insanın kanını emerler. Kan ile karnını doyuran pireler hemen yumurta bırakma evresine geçer. Bir pire günde 16 – 18 yumurta bırakarak çoğalırlar.
En bilinen pire türleri köpek piresi, kedi piresi, fare piresi, su piresi, pamuk piresi ve kum piresi’dir.

Pirelerle bulaşan başlıca hastalıklar şunlardır;
• Veba Hastalığı: Veba hastalığı pirelerden bulaşan öldürücü hastalık türüdür. Pireler veba mikrobunu farelerden alarak ısırdıkları insanlara bulaştırır. Veba hastalığı 2 ile 6 gün arası belirtilerini gösterir. Bu belirtiler ise deri lekeleri, dalgınlık, kusma, kasık ağrıları, burun kanaması ve titremedir.

• Humma Hastalığı: Humma hastalığı farede ve maymunda bulunur. Pirede maymunu ve fareyi ısırdığı için bu hastalığı insanlara taşıma olasılığı yüksektir. Bu hastalığın belirtileri kusma, ağrı ve ateşlenmedir. Deride sararmalar görülür, bu hastalık tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanabilir.
Pire Isırması

Bir önceki ısırmış olduğu canlıda ver olan tüm virüs ve hastalıkları yeni taşıyıcısına aktarır. Pire ısırmasına maruz kalan insan vücudunda, ısırılan bölgelerde kabarma, şişlik, kaşıntı meydana gelir. Pire ısırması esnasında meydana gelen ağrı ve kaşıntı sebebi ile gayri ihtiyati o bölgeyi kaşıma ihtiyacı duyarız. Bu durum ise var olan hastalıkların vücudumuza yayılma hızını arttırır. Bu yüzden pireler tarafından ısırılan kişilerin ısırılan bölgeye mümkün olduğu sürece dokunmamaları ve en yakım sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

Pire İle Mücadele

Pireler gerek yaşam alanlarıyla gerekse hızlı üremeleriyle diğer haşerelere göre mücadelesi daha zor hayvanlardır. Bu sebeple pire ilaçlama yapılırken Avrupa Birliği Standartları ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği türden ilaçlar kullanmak gerekmektedir. Mutlak suretle pire ilaçlamada da bu işi profesyonel yapan kişiler tercih edilmelidir. Unutulmamalıdır ki pireler parazit yaşayan canlılardır. Kan emdikleri için bu tür canlılar insanlar ve hayvanlara çok ciddi zararlar verebilirler.

Pireler çok sık ve çok hızlı üredikleri için üreme esnasında meydana gelen yumurtaları gelişi güzel bırakmaları pire ile mücadelede en sık karşı karşıya kalınan problemler arasında yer alır. İlaçlama esnasında kokusuz ilaçlamada yapılabildiği gibi, ULV ilaçlama yöntemi uygulanması hızlı verim alınabilmesi açısından tercih edilen bir yöntemdir.

Ankara Pire İlaçlama hizmeti verilen ilçeler

Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çankaya, Çamlıdere, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Sincan, Şereflikoçhisar ve Yenimahalle ilçelerinde İzmit İlaçlama olarak 7/24 garantili ilaçlama hizmeti vermekteyiz…

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir