Ankara Fare İlaçlama

İl nüfusu 4.641.256 kişi olan Ankara her gün gelişen sanayisi ile Türkiye’nin kalbi durumundadır. Türkiye’nin İstanbul’dan sonra nüfüs bakımından en kalabalık olan ikinci şehri olan Ankara, Turizm, Altyapı ve Ulaşım yönünden de örnek alınacak bir il haline gelmiş bulunmaktadır.

Fare Haşeresi – Fare Türleri

Fare, kemirgen sınıfında yer alan bir canlı türüdür. En sık görünen fare türleri; Ev faresi, Çatı faresi, Lağım faresi, Tarla faresi ve Kör farelerdir. Çok hızlı üreyen bu fareleri yeryüzünün her tarafında sıkça görmek mümkündür.

Farelerin genetik yapısı ile insanların genetik yapıları oldukça birbirine benzemektedirler. Bu yüzden fareler çoğu bilimsel çalışmalarda kobal olarak kullanılmaktadır.

Fareler, çok çeşitli besinlerle beslenebilirler. Bunlardan bazıları böcek, ot gibi yiyeceklerle beslenirler. İnsanların çoğu besin gıdası olarak tükettiği besinlere ortaklardır. Özellikle depolanmış yiyeceklere dadanırlar ve bu yiyecekleri ziyan edebilirler.

Bununla birlikte birçok zararlı virüs taşırlar. Bunlardan bazıları ve en önemlisi hanta virüsüdür. Bu virüs, yüksek ateş ve kanamalar ile seyreden bir hastalıktır. Virüsün ilerlemesi sonucu kişilerde, kalp yetmezliği ve akciğer kanamaları ile seyreden daha ağır hastalıklar meydana çıkabilir.

Fare İlaçlama Nasıl Yapılır?

Fare İlaçlama, diğer ilaçlama türlerini göre oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Bunun en önemli sebepleri farelerin, sürekli hareket halinde ve diğer haşerelere göre oldukça hızlı olmaklarından kaynaklanmaktadır. Fareler, evlere yerleştikleri andan itibaren evde bulunan çoğu değerli eşyaları kemirip zarar verebilirler. Bununla beraber bu hayvanlar evde besin değeri taşıyan bir çok tüketim maddesine zarar verebilirler. Fareler, eve yerleştikten sonra çok kısa zamanda üremeleri diğer bir özellikleridir.

Diğer şehirlerimizde olduğu gibi Ankara’da da Sağlık Bakanlığı’nın denetimi ve onayı altında ilaçlama işlemleri yapılması gerekmektedir. Kemirgen istasyonu, fare yemleme ve fare yapışkanları aktif olarak tercih edilen ilaçlama sistemlerindendir. Bu tür uygulama yapılırken özellikle insanlara ve evcil hayvanlara zarar vermeyen ilaçlar tercih edilmelidir.

En çok tercih edilen ve en başarıyı olan ilaçlama sistemi, kemirgen istasyon kurulumudur. Fareler çoğu zaman tahmin ettiğimizden çok daha zeki hayvanlar olabiliyor. Bu yüzden, açıkta bulunan zehirli yiyecekleri fark ediyor ve bu yiyecekleri yemiyorlar. Farenin girebileceği kadar bu tür uygulamalarda, delikler bulunur ve zehirli kapsüller bu deliklere yerleştirilir. Bu zehirli besinleri yiyen fareler zehri yuvalarına taşır. Bu yöntem yuvaları dağıtmaya yönelik bir yöntemdir. Bu nedenle fare ilaçlamada kemirgen istasyonu yönteminde yüzde 100’e yakın bir oranla başarı sağlanır.

Fare İlaçlamasını Kimler Yapmalı?

Fare ilaçlama konusunda diğer haşerelere göre daha titiz davranılmalıdır. Fare ilaçlama şirketlerinin, ilk olarak Sağlık Bakanlığı İlaç Uygulama Belgesi’ne sahip olup olmadığını kontrol edilmelidir. Bunun sebebi ise bazı belgesiz şirketler belirlenen sağlık koşullarına uymama riski vardır. Yine çıkabilecek sorundan etkilenmemek ve anında müdahale edilebilmesi için Ankara’da sertifikası bulunan fare ilaçlama şirketlerine yaptırabilirsiniz. Görevlilerin, mutlaka ilaçlama konusunda eğitim almış olması gerekir. İlaçlama konusunda bilgisi olmayan ve ilaçlamanın nasıl yapıldığını bilmeyen kişilere asla ilaçlama yaptırmayın. Çünkü kullanılan yanlış ilaç ve ilaçlama yöntemi size, ailenize veya işyerinde çalışan insanlara çok ciddi zararlar verebilir.

Ankara Fare İlaçlama hizmeti verilen ilçeler

İzmit İlaçlama olarak biz Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği şartlarda, Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çankaya, Çamlıdere, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Sincan, Şereflikoçhisar ve Yenimahalle ilçelerinde 7/24 garantili ilaçlama hizmeti vermekteyiz…

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir